Informace


Oficiální název: Srílanská demokratická socialistická republikaHrubý domácí produkt na osobu: 870$
Hlavní město: ColomboProcento populace, které je gramotné: 98%
Rozloha: 65.610 km2Nezaměstnanost: 9 % (1999)
Počet obyvatel: 19.742.439Průmyslová odvětví: zpracovatelský, potravinářský, textilní prům.
Hustota zalidnění: 296 lidí na km2Zemědělství: pěst. rýže, čajovníku, kaučukovníku, kokosové palmy, manioku, batátů, cukr. třtiny, ovoce, koření, chov skotu, rybolov
Časové Pásmo: GMT + 5 h 30 min Přírodní zdroje: diamanty, drahé kameny, grafit, písky s obsahem rud
Administrativní dělení: 9 provincií s 24 okresyNáboženská příslušnost: muslimové 8%, hinduisté 16%, budhisté 70%, křesťané 6%
Nezávislost od: 4. února 1948Délka pobřeží: 1340 km
Měna: srílanská rupie (SL Re) =100 centů Úřední jazyk: sinhalština, tamilština


       Představte si ráj na zemi. Obrovská tropická zahrada plná překrásných neobvyklých rostlin, která je domovem tisícům druhů živočichů. V té najdete stopy dávných civilizací, jež svými stavbami dokazují vyspělou inteligenci. Při popíjení pravého cejlonského čaje výborné chuti se můžete dát do řeči s místními přátelskými obyvateli a přitom se rozhlížet po rozlehlých čajovníkových plantáží, rýžových polích nebo vrcholech hor. Ochutnat tu můžete exotické ovoce a pak se svézt na přítulném slonovi.

       Na Srí Lance najdete stopy dávných civilizací, jejichž dávné památky s všudypřítomnými sochami Buddhy berou dech. Můžete se nechat omámit krásou a kvalitou vypracování ozdob na hinduistických a buddhistických chrámech a nasát v nich zvláštní nepopsatelné kouzlo nám vzdálené kultury a vyznání. Nebo se můžete zastavit u tisíce let starých jeskynních chrámů či útulků, kde pobývali mniši zasvěcujíc celý svůj život dosažení blažené nirvány.

       Srí Lanka má pestrobarevnou přírodu s velkolepou faunou a flórou. Národní parky na tomto území začaly vytvářet Britové a dnes je tu poměrně dobrá a hustá síť těchto parků – kolem 100 chráněných oblastí. Pravidla chování jsou v národních parcích velmi přísná a musí se striktně dodržovat. Musíte být doprovázeni profesionálním znalcem parku. Ve většině parků budete potřebovat k přepravě automobil, pouze v Horton Plains to není nutnost. Některé přírodní chráněné rezervace nejsou přístupné návštěvníkům a to proto, aby přirozený běh života nebyl ničím rušen. Naopak některé oblasti přírodních rezervací jsou obydleny jako každá jiná oblast.

       Široké pláže se zlatavým pískem a pozvolným přístupem do vody lemované palmami. Korálové útesy lemující pobřeží, v nichž žijí tisíce druhů překrásných pestrobarevných živočichů a rostlin. Teplé vlny Indického oceánu. Pravý cejlonský čaj vynikající chuti přímo z místních čajovníkových plantáží. Co víc si přát?